Vysoké nad Jizerou   29.-31.1.2016

Vysoké nad Jizerou, korouhvička Vysoké nad Jizerou, Viktor Dyk

Vysoké nad Jizerou, sv. Florián

Vysoké nad Jizerou, Marinkův kříž


Vysoké nad Jizerou, korouhvička s medvědem a uhlířem na altánu na náměstí, pod přístřeškem asi stávala meteorologická budka, uhlíř Havlas Pavlata pálil v 16. století v milíři uhlí a při té příležitosti ochočil medvěda, který se v kruté zimě přišel k milíři ohřát, pak jej odvedl panovníkovi do Prahy, tak Vysoké získalo městský znak,

pomník Viktora Dyka s nápisem: "buď co buď býti věrným strážcem hranic" (jak aktuální i dnes), sv. Florián na novodobé roubence, Marinkův kříž z roku 1848 postavený rodiči studenta bohosloví, který utonul v Litoměřicích, dle pověsti má v těchto místech končit podzemní chodba loupeživých rytířů vedoucí z hradu Nístějka

Vysoké nad Jizerou, novodobé roubenky Poniklá, Krakonoš

Horní Sytová, zvonice

zřícenina hradu Nístějka


Vysoké nad Jizerou, novodobé roubenky s garážemi, Poniklá, Krakonoš, Horní Sytová, dřevěná zvonice, zřícenina hradu Nístějka z konce 13. století, zbytek hlavní věže hradu, se snadno odstranitelným přístupem ve výšce, vystavěné jako poslední útočiště při dobití hradu (bergrift)

Přívlaka, studánka Dolní Sytová, zvonice

vyvěračka Pod Zítkovou skálou

rozhledna U borovice


Přívlaka, studánka Na Přívlace (estudánky 7807), Dolní Sytová, dřevěná zvonice, vyvěračka Pod Zítkovou skálou, do roku 1972 šlo o ponor, v tomto roce došlo k zatopení lomu v Jesenném vzdáleném ~1,6 km a poměr hladin ve spojených nádobách se obrátil, rozhledna U borovice pojmenované dle díla Antala Staška Blouznivci našich hor: "... usedl v stínu staré borovice, jak ondy si tu odpočíval s babičkou, ani na vetchém stromu se za třicet let nic nezměnilo, zmizel s něho jen obraz Bohorodičky, který na něm býval zavěšen ..."

vyvěračka Pod Zítkovou skálou Jesenný, sv. Josef

Jesenný, památník padlých v 1. světové válce

Jesenný, zřícenina zámku


vyvěračka Pod Zítkovou skálou ústí do Vošmendy, Jesenný, podstavec sochy sv. Josefa, plastika památníku padlých v 1. světové válce, zřícenina zámku, níže zatopený lom komunikující s vyvěračkou Pod Zítkovou skálou, lom i vyvěračka mají nadmořskou výšku ~430 m.n.m., kopec mezi nimi ~504 m.n.m.

Jesenný, zatopený lom

zpět na minulou stránku     zpět na úvodní stránku