Praha     Staroměstské náměstí     31.1.2007

foto foto


Na Staroměstském náměstí v Praze je vyznačeno místo kde stával Mariánský sloup s poděkováním Panně Marii bez prvotní poskvrny počaté za obhájení a osvobození Prahy (1648 vítězství nad Švédy).

foto


Od sloupu vedl stezník (polední čára) ze tří řad kamenů, byl právě tak široký jako stín sloupu. V pravé poledne kryl se stín sloupu přesně s vydlážděnou polední čarou.


Příběh z hostince s otazníkem. Známý mi vypravoval tento příběh: „Můj otec navštěvoval hostince U Svitáků (roh Valentinské a Kaprovy ulice) a U parlamentu (naproti hostinci U Svitáků). Do hostinců chodil i člověk, který se vytahoval tím, že strhl na Staroměstském náměstí 3.11.1918 sochu Panny Marie na zem. Po čase se otec dověděl, že tento muž zemřel v nemocnici na následky popálenin, které si způsobil při zapalování ohně v kamnech. Obsah kamen nechtěl hořet, a proto si chtěl pomoci benzínem. Při vstřikování hořlaviny do kamen došlo k výbuchu nejen kamen, ale i nádoby, ze které benzín vystřikoval. Když umíral volal Pannu Marii a prosil ji za odpuštění toho, čeho se na ní dopustil.“

V souvislosti se stržením sloupu je známý František Sauer, který přesvědčil na Staroměstském náměstí hasiče, že má svolení národního výboru. Ti vysunuli žebřík a Panně Marii byla uvázána na krk oprátka a sloup stržen.

foto foto


místo bez sloupu   pouť za obnovu sloupu   rozestavěné dílo   dokončení díla   posvěcení sloupu  

foto foto fotografie sloupu ve funkci gnomónu z 11 hodin dopoledne a z pravého poledne roku 1918

<< o návrat Panny Marie na Staroměstské náměstí se zasazuje Společnost pro obnovu Mariánského sloupu v Praze

socha Panny Marie je již hotová a vystavená na provizorním podstavci u Týnského chrámu (přístup z Celetné ulice) >>

některé části sloupu jsou již vysekány, na další je zakoupený kámen, doufejme, že se dobré dílo podaří

dle knihy "Ve jménu demokracie", A. Š. 1922         další procházky a výlety za obrazoborci:
Praha       Slaný a Vojkov       Orlické hory a Horní Dobrouč       Horní Dobrouč

zpět na úvodní stránku