Pražská ZOO I   4.4.2004

foto


trio sýčků

foto


číhající bazilišek

Kaplička ve Žlábku   3.4.2004

foto

černá labuť a kachna na rybníce v Unhošti


foto

foto
včela s plným pylovým váčkem (rouskem) na květu vrby

foto       foto

kaplička Panny Marie Žlábecké se studánkou a kříž

V těchto místech se v době třicetileté války ukrývali obyvatelé města Unhošť. Desetiletá dcera unhošťského primase Sabina Pěnkavová onemocněla a přestala vidět. Maminka jí oči léčila přikládáním obkladů, které máčela ve vodě zdejšího pramene a slíbila Panně Marii, že zde nechá postavit, za vyslyšení proseb ohledně uzdravení dcery, kapličku. Slib byl splněn roku 1649.

Panna Maria Žlábecká prokazovala dobrodiní i v dobách pozdějších. Známý pytlák z křivoklátských lesů Švejcar se před obrazem Panny Marie měnil v beránka a kdykoliv pohlédl do jejích nevinných očí, bylo mu, jako by se měl káti ze všech svých hříchů, i smekal na dálku klobouk nebo čepici. Panna Maria jej ochránila před třemi myslivci tak, že se mohl ukrýt ve výklenku zdejší kapličky a oni jej slepě minuli.

V létě 1946 údolí navštívil malíř a grafik Cyril Bouda, vytvořil zde několik skic, které později použil. Ještě po létech se v myšlenkách vracel do tohoto údolí: "Tenkrát svítilo slunce a po stráních poletovali motýli, byla tu studánka s čistou vodou, která dobře chutnala, mám rád studánky."

foto


čerpadlo poháněné vodou v Doksech

fotoLeta 1675 tuto jest pochowana jedna sluziebna dieweczka od jednoho pastejrze zamordovana. Pozastavte se a v modlitbach svejch pamatujte na jeji ubohou duši s jednim nabožni-Otczenaš a Zdrawas Maria nebo oni velke muky trpi.

Opravil A. Nedwěd l.p.1883kamenná deska nedaleko rybníka v Doksech

zpět na minulou stránku
zpět na úvodní stránku